Telefon Dinlenmesi Belirtileri

Telefon dinlenmesi belirtileri

Telefon dinlenmesi belirtileri, mobil cihazınızın dinlendiğinde ortaya çıkan normal olmayan durumlar olarak ifade edilebilir. Bu sorunun cevabına geçmenden önce telefon dinleme programı hakkında detaylı bilgi vermek çok daha doğru olacaktır. Bu kapsamda casus yazılım olarak da bilinen bu programın kendisini gizleme noktasında son derece başarılı olduğunu ve buna bağlı olarak insanlar tarafından yoğun bir şekilde tercih edildiğinin bilinmesi gerekir. Casus program buna rağmen bazı belirtilere neden olur. Bu belirtiler, dikkatli bir şekilde odaklanıldığında fark edilebilir.

Telefon dinleme, insanların uzun zamandır yapmak istedikleri bir işlemdi. Fakat gerekli teknolojinin gelişmemiş olmasından dolayı günümüze kadar yapılamamıştır. Telefon dinleme yazılımları geliştirildikten sonra sıradan insanlar tarafından dahi bu işlem yapılmaya başlamıştır. Bu aşamadan sonra ise insanlar telefon dinlemesi nasıl engellenir sorusunun peşine düşmüşlerdir. Yazımızda hem belirtileri, hem de ilgili işlemin nasıl engelleneceğini detaylı olarak anlatacağız.

Telefon dinleme programı, sadece Android sistemlerde çalışan bir yazılım olup, bunun haricindeki sistemlerde çalışamaz. Dolayısıyla da iPhone kullanıcılarının içinin rahat olması gerekir. Bu aşamadan sonra ise ilgili yazıma bağlı olarak ortaya çıkan telefon dinlenmesi belirtileri şunlardır denilebilir:

  • Telefonun anlamsız bir şekilde ısınması. Yani bir kullanıma bağlı olmaksızın ortaya çıkan ısınma. Bu türü durumlar, arka planda çalışan bir yazılıma işaret eder.
  • Telefon kullanılmıyorken, şarjının hızlı bir şekilde bitmesi de arka plandaki yazılımlara işaret olarak kabul edilir.
  • Telefon görüşmelerinde hafif cızırtı duyma
  • Telefonun genel hızında belirgin bir yavaşlama

Yukarıda yer alan telefon dinlenmesi belirtileri, adından da anlaşılacağı gibi birer belirtidir. Yani bunların tespit edilmesi, kesin olarak telefon dinleme programı olduğu anlamına gelmez. Söz konusu belirtilerin farklı nedenleri olabileceği de unutulmamalıdır.

Telefon Dinleme Nasıl Engellenir?

Telefon dinleme için geliştirilen yazılımlar son derece başarılıdır ve normalde dışarıdan fark edilmez. Bahse konu yazılımların engellenmesi için fark edilmesine gerek yoktur. Bunların engellenmesini tek yolu, telefonlara düzenli olarak atılan formatlardır. Format sonucunda bütün uygulamalar gibi telefon dinleme uygulaması da silinir. Böylece söz konusu işlem engellenmiş olur.

5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir